MM / MI – характеристики
Основним і найбільш часто використовуваним типом картриджа є
MM. Це скорочення в перекладі з англійської означає рухомий магніт (
Moving Magnet). Принцип роботи ММ-вкладиша заснований на використанні рухомого магніту і нерухомої котушки. Вібрація голки, викликана рухом по канавках платівки, передається на магніт і викликає зміну електромагнітного поля. Змінне манітне поле, утворене рухомим магнітом, викликає у нерухомій котушці електрорушійну силу.
- MM (Moving Magnet)
Переваги фонокартриджів MM
Головною перевагою картриджів ММ є їх проста конструкція і набагато нижча ціна в порівнянні з картриджами МС. Конструкції ММ набагато універсальніші, мають змінну голку.
Недоліки фонокартриджів MM
Вставки ММ мають котушки великого розміру, що збільшує їх індуктивність. Це може спричинити деяке забарвлення звуку та трохи вужчу частотну характеристику. Однак все залежить від конкретної моделі. Імениті виробники, які не перший рік випускають магнітні звукознімачі, пропонують картриджі MM, які задовольняють своїми параметрами і звучанням навіть найвимогливіших користувачів програвачів.
Картриджі МІ (Moving Iron) одні відносять до підтипу MM-картриджів, інші виділяють їх в окремий тип.
У MI-звукоснімачі інженери постаралися поєднати переваги MM і MC-моделей, одночасно звівши до мінімуму їхні недоліки. У таких картриджах магніт та котушки нерухомо закріплені всередині корпусу. З кантилевером з'єднаний невеликий шматочок заліза (точніше сплаву на його основі). Залізо є магнітом'яким металом, тобто має високу магнітну проникність. Саме ця властивість і потрібна для того, щоб шматочок заліза, що рухається в магнітному полі, намагнічувався і створював у котушках електричний струм - "звуковий сигнал". В результаті система MI-картриджа, що рухається, виходить майже такою ж легкою, як і в MC-звукоснімачі. Її невелика вага дозволяє голці швидко переміщатися в доріжці звукової пластинки і точно відтворювати записаний сигнал. У поєднанні з правильно розрахованим демпфером це потенційно дає більш широкий частотний діапазон звуку і більш високу деталізацію, ніж у MM-моделях. Котушки в MI-звукоснімачі містять приблизно таку ж кількість витків, що і в MM. Це забезпечує аналогічні з MM рівень сигналу та навантажувальні характеристики, а також уможливлює підключення MI-картриджів до стандартних MM-фонокоректорів. Вихідна напруга у випадку з картриджами MM/MI коливається від 2,5 до 7,5 мВ.
- MI (Moving Iron)
MC – характеристики
Іншим типом картриджів є конструкції
MC (
Moving Coil), тобто рухома котушка. У цьому типі вставок магніт нерухомий, і електрорушійна сила утворюється внаслідок руху котушки,яка прикріплена до кантиливера, у магнітному полі.
- MC (Moving Coil)
Характерною особливістю цього типу картриджів є дуже низька напруга одержуваного сигналу, яка становить 0,1мВ – 1мВ., що потребує спуціального фонокоректора.
Переваги фонокартриджів MC
Найбільшими перевагами картриджів MC є значно нижчий імпеданс та індуктивність у порівнянні з картриджами MM. Вони дозволяють отримати більш широку частотну характеристику. Магнітні звукознімачі MC також характеризуються меншою вагою, що призводить до більш точного відстеження канавки платівки. Це дозволяє досягти більшої деталізації та тонкості звуку.
Недоліки фонокартриджів MC
Картриджі MC генерують сигнал дуже низької напруги, тому якісні фонокоректори, для використання з даним типом магнітних звукознімачів, коштують набагато дорожче. Також варто пам'ятати, що конструкція картриджа такого типу не дозволяє замінити голку самостійно - після відпрацювання ресурсу картриджа, його потрібно замінити повністю.