Загальна інформація по LP

Схеми, налаштування, ремонт, модернізація програвачів вінілових платівок; вінілкоректори
Відповісти
Аватар користувача
radioman
Site Admin
Повідомлень: 133
З нами з: 28 вересня 2020, 12:01
Звідки: Тернопіль
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 6 разів

Загальна інформація по LP

Повідомлення radioman »

На багатьох площадках "ломають списи" у питанні, котрий з "вінтажних" програвачів вінілових платівок кращий. Для початку, склав порівняльну табличку з "паспортними" даними деяких LP:

Код: Виділити все

Модель				Детонація		Сигнал / рокот (дБ)

Електроніка Д1-012		0,15			60
Електроніка Б1-01		0,1-0,15		60
Арктур 006			0,12			60
Корвет 038			0,1			60 (67-70)
Електроніка Б1-04		0,1			63 (66)
Електроніка 012			0,1(0,12)		66 (63)
Електроніка 017			0,1(0,05)		66 (76)
Фенікс 006			0,08			66
Електроніка 060			0,08			67
Фенікс 008			0,07			67
Естонія 010			0,08			74
Фенікс 009			0,05			76	
PS. Прийшлось використати BBCode для отримання наглядної таблички.
Аватар користувача
radioman
Site Admin
Повідомлень: 133
З нами з: 28 вересня 2020, 12:01
Звідки: Тернопіль
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 6 разів

Re: Загальна інформація по LP

Повідомлення radioman »

Основні параметри тонарма

Основними параметрами тонарма звукознімача є робоча довжина, горизонтальний кут корекції і установча база.
Установча база (Pivot to Spindle) - відстань від осі повороту тонарма до центру диска програвача.
Ефективна довжина (Effective Length) - це відстань від вертикальної осі повороту тонарма до вістря голки.
Навіс / звис / захід голки (Overhang). Похідний параметр, котрий показує наскільки ефективна довжина тонарма більше установчої бази тонарма. Назва пов'язана з тим, що якщо тонарм повернути до центру платівки (фізично далеко не кожен програвач це дозволяє), то голка зайде (звіситься) за центр диска (якщо дивитися з боку поворотного вузла тонарма).
Кут корекції (Angular Offset, offset angle) - кут, утворений проекціями уявних прямих, одна з яких з'єднує вістря голки з віссю повороту тонарма (ефективна довжина), а інша - з віссю повороту рухливої системи звукознімача (уявна повздовжня лінія через середину звукознімача). Саме установка звукознімача під кутом (а не прямо по осі) дозволила значно знизити кутову похибку при русі голки по платівці.
Порушення співвідношень між цими параметрами призводить до спотворень, особливо при відтворенні стереофонічного запису.
Основні параметри тонарма
Основні параметри тонарма
Ефективна маса (effective mass) тонарма характеризує момент інерції тонарма і відображає суму мас всіх його рухомих частин з урахуванням їх розташування щодо осі обертання.
Важливо не плутати ефективну масу тонарма з його загальною масою. Тонарм з головкою звукознімача і її рухлива система утворюють разом механічну коливальну систему з певним резонансом. З одного боку, на неї впливають наднизькочастотні джерела коливань, такі як ексцентриситет і викривлення пластинки, вібрації підшипника диска, коливання підлоги і стін. Частота цих коливань лежить в області нижче 7-8 Гц. З іншого боку канавка пластинки через голку "намагається розгойдати" тонарм із звуковою частотою від 20 Гц і вище. Частота резонансу цієї системи залежить від ефективної маси тонарма і гнучкості рухомої системи головки. Повністю уникнути резонансу неможливо, але правильний підбір цих параметрів дозволяє розташувати його в вузькому проміжку від 8 до 12 Гц.

Параметри платівки, котрі використовуються для виготовлення протрактора

Зовнішній радіус запису (Outermost Groove Radius) - відстань від центру диска до початку першої доріжки платівки. Саме до першої модульованої канавки, а не до нульової доріжки. Для платівок діаметром 12 дюймів (300 мм) запис, згідно ГОСТ 5289—68, починається на відстані від центру в 144 мм. На заході найбільш поширені платівки з радіусом початку запису 146.05 мм, іноді зустрічаються 146.6 мм. Для розрахунку шаблону зазвичай беруть 146.05 мм.
Внутрішній радіус запису (Innermost Groove Radius) - відстань від центру диска до останньої доріжки запису. Для платівок діаметром 12 дюймів (300 мм) по ГОСТ 5289—68 запис закінчується на відстані від центру в 60 мм, у західних 60.325 мм; для платівок типу міньйон (170 мм в діаметрі) внутрішній радіус становить відповідно 53 мм та 57.5 мм.
Зовнішній нульовий радіус (Outer Null Radius) - перший по ходу руху голки радіус, на якому відсутня кутова похибка між віссю головки звукознімача і дотичною до запису; використовується як перша точка при налаштуванні положення головки звукознімача.
Внутрішній нульовий радіус (Inner Null Radius) - другий по ходу руху голки радіус, на якому відсутня кутова похибка між віссю головки звукознімача і дотичною до запису; використовується як друга точка при налаштуванні положення головки звукознімача.
Аватар користувача
radioman
Site Admin
Повідомлень: 133
З нами з: 28 вересня 2020, 12:01
Звідки: Тернопіль
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 6 разів

Re: Загальна інформація по LP

Повідомлення radioman »

MM / MI – характеристики
Основним і найбільш часто використовуваним типом картриджа є MM. Це скорочення в перекладі з англійської означає рухомий магніт (Moving Magnet). Принцип роботи ММ-вкладиша заснований на використанні рухомого магніту і нерухомої котушки. Вібрація голки, викликана рухом по канавках платівки, передається на магніт і викликає зміну електромагнітного поля. Змінне манітне поле, утворене рухомим магнітом, викликає у нерухомій котушці електрорушійну силу.
MM (Moving Magnet)
MM (Moving Magnet)
Переваги фонокартриджів MM
Головною перевагою картриджів ММ є їх проста конструкція і набагато нижча ціна в порівнянні з картриджами МС. Конструкції ММ набагато універсальніші, мають змінну голку.
Недоліки фонокартриджів MM
Вставки ММ мають котушки великого розміру, що збільшує їх індуктивність. Це може спричинити деяке забарвлення звуку та трохи вужчу частотну характеристику. Однак все залежить від конкретної моделі. Імениті виробники, які не перший рік випускають магнітні звукознімачі, пропонують картриджі MM, які задовольняють своїми параметрами і звучанням навіть найвимогливіших користувачів програвачів.

Картриджі МІ (Moving Iron) одні відносять до підтипу MM-картриджів, інші виділяють їх в окремий тип.
У MI-звукоснімачі інженери постаралися поєднати переваги MM і MC-моделей, одночасно звівши до мінімуму їхні недоліки. У таких картриджах магніт та котушки нерухомо закріплені всередині корпусу. З кантилевером з'єднаний невеликий шматочок заліза (точніше сплаву на його основі). Залізо є магнітом'яким металом, тобто має високу магнітну проникність. Саме ця властивість і потрібна для того, щоб шматочок заліза, що рухається в магнітному полі, намагнічувався і створював у котушках електричний струм - "звуковий сигнал". В результаті система MI-картриджа, що рухається, виходить майже такою ж легкою, як і в MC-звукоснімачі. Її невелика вага дозволяє голці швидко переміщатися в доріжці звукової пластинки і точно відтворювати записаний сигнал. У поєднанні з правильно розрахованим демпфером це потенційно дає більш широкий частотний діапазон звуку і більш високу деталізацію, ніж у MM-моделях. Котушки в MI-звукоснімачі містять приблизно таку ж кількість витків, що і в MM. Це забезпечує аналогічні з MM рівень сигналу та навантажувальні характеристики, а також уможливлює підключення MI-картриджів до стандартних MM-фонокоректорів. Вихідна напруга у випадку з картриджами MM/MI коливається від 2,5 до 7,5 мВ.
MI (Moving Iron)
MI (Moving Iron)

MC – характеристики
Іншим типом картриджів є конструкції MC (Moving Coil), тобто рухома котушка. У цьому типі вставок магніт нерухомий, і електрорушійна сила утворюється внаслідок руху котушки,яка прикріплена до кантиливера, у магнітному полі.
MC (Moving Coil)
MC (Moving Coil)
Характерною особливістю цього типу картриджів є дуже низька напруга одержуваного сигналу, яка становить 0,1мВ – 1мВ., що потребує спуціального фонокоректора.
Переваги фонокартриджів MC
Найбільшими перевагами картриджів MC є значно нижчий імпеданс та індуктивність у порівнянні з картриджами MM. Вони дозволяють отримати більш широку частотну характеристику. Магнітні звукознімачі MC також характеризуються меншою вагою, що призводить до більш точного відстеження канавки платівки. Це дозволяє досягти більшої деталізації та тонкості звуку.
Недоліки фонокартриджів MC
Картриджі MC генерують сигнал дуже низької напруги, тому якісні фонокоректори, для використання з даним типом магнітних звукознімачів, коштують набагато дорожче. Також варто пам'ятати, що конструкція картриджа такого типу не дозволяє замінити голку самостійно - після відпрацювання ресурсу картриджа, його потрібно замінити повністю.
Відповісти